Банята е място, посещавано многократно през деня от всички в семейството. Това е и помещение, в което влажността е висока. Всеки взема душ, мие се и понякога мие някакви предмети. Дори да използвате вентилатор, събраната във въздуха влага лесно може да създаде благоприятна среда за мухъл.

Подсушаване с хигроскопична кърпа
Важно е както стените, така и подът да се подсушават след всяко къпане и да се почистват редовно.
Трябва да имате подръка поне две хигроскопични кърпи. Микрофибърните кърпи са много подходящи за абсорбиране на влагата както от стените, така и от пода. Преди това можете да отстраните колкото може повече вода от пода с моп с абсорбираща гъба. След това отстранете останалата влага, започвайки от стените, където тя е по-малко, и завършвайки с пода. Докато едната кърпа съхне, можете да използвате другата.
Редовното подсушаване на банята след къпане ще ви спести чистене на натрупани замърсявания. Те проникват с въздуха, отстраняват се от тялото при къпане и подсушаването и забърсването ги отстраняват.

Ако по тавана и стените се е образувал мухъл
Не винаги имаме време за неколкократно почистване всеки ден. Постепенно влагата полепнала по повърхността на стените и тавана, особено по тавана, помага за образуване на мухъл. Не бързайте да търсите препарати в специалния отдел на магазина. Използвайте продукти от домакинството за еко почистване – сода бикарбонат, белина, ябълков оцет или кислородна вода.
Разтвора от сода бикарбонат пригответе по следния начин. В литър вода разтворете 5 супени лъжици сода. Нанесете върху мухлясалата повърхност. Изчакайте 5-10 минути и забършете с влажна кърпа.
Пригответе в купичка малко белина, към която добавете вода. Изтрийте мухлясалия участък с гъба, потопена в разтвора. Изчакайте между 5 и 10 минути и след това забършете с влажна кърпа.
Друго ефикасно средство за премахване на мухъл е ябълковият оцет. Няма нужда да го разреждате. Нанесете обилно върху мухлясалия участък. Трябва да изчакате малко повече, отколкото при нанасяне на разтвор на белина. За да дезинфекцира и отстрани мухъла, ябълковият оцет трябва да престои поне 15 минути. И при този вид почистване на мухъла накрая забършете с влажна кърпа.
Кислородната вода се нанася или неразредена, или смесена с оцет. И този разтвор трябва да подейства известно време, около 10 минути, след което забършете с влажна кърпа.

Ако плочките на стените и пода са силно замърсени
И в такъв случай ще ви помогнат обикновени продукти. Едното средство е сол с добавена малко вода. Използвайте пастата, нанесена с гъба, за подово почистване или почистване на стените, а след това отмийте с вода и забършете до суха повърхност.
Другото средство е талк, който е много удобен за отстраняване на замърсявания от пода. Поръсете с талк и изчакайте да попие замърсяванията, след което забършете.

Почистване на тоалетната чиния
Много бани са комбинирани с тоалетна. Тоалетната чиния е място, което се замърсява много. Не бързайте да използвате силни препарати.
Смесете сода бикарбонат с оцет и нанесете с гъба върху чинията. Изчакайте да разяде замърсяванията и отмийте.
Още едно средство с домашни продукти е смес от горчица на прах, царевично нишесте и лимонтозу в равни части. Нанесете от сместа върху тоалетната чиния, оставете да подейства поне 5 минути и отмийте с вода.
Подсушаването и проветряването на банята ви пестят необходимостта от често основно почистване. А при поява на мухъл и замърсявания използвайте продукти от домакинството. Чистата баня е необходимост и удоволствие.
Социални мрежи