Килимите и мокетите са особено уязвими за замърсяване, тъй като по тях се стъпва, често с обувки, изтървава се храна, предмети, които могат допълнително да замърсят повърхността им. Както в дома, така и в офиса е важно килимите и мокетите да са чисти. Това се постига с периодично пране от фирма за професионално пране и почистване.
За възможно най-добро почистване на меките настилки – килими и мокети
Специалистите по пране и почистване извършват предварителен оглед на килимите и мокетите, за да установят каква е степента на замърсяването, както и да установят дали има упорити петна.
Преди прането е необходимо почистване на меките настилки с прахосмукачка, за да се отстранят едрите частици от замърсяването и натрупаният прах.
Ако са установени силно замърсени места и упорити петна, те се обработват с подходящи препарати.
Прането на меките настилки
След като килимът или мокетът е бил почистен от едрите замърсявания и праха, третирани са силно замърсените участъци и нанесеният препарат е действал за необходимия период от време, започва прането на меката настилка.
Прането на килимите се извършва:
- с вода и с със специални препарати
- с пара
Препаратите, използвани при изпирането
В зависимост от материята на килима или мокета и от степента на замърсяването се използват различни почистващи препарати – шампоани с активен кислород или с дезинфектанти.
Какви са етапите на изпирането на килимите и мокетите
Етапите на пране зависят от това, каква е степента на замърсяване.
Пране при слабо замърсени килими и мокети
Ако килимът или мокетът е леко замърсен е достатъчно да се приложи екстракция – препаратът за пране се пръска под налягане върху повърхността на меката настилка.
Пране при силно замърсени килими и мокети
За изпиране се използва специални машини, оборудвани с четка. Четката служи за нанасяне на препарата за пране, а същевременно разтърква повърхността на килима или мокета. Чрез разтъркването влакната на меката настилка се разрошват и така препаратът прониква добре в нея. Самото изпиране се извършва с обилно количество вода, за отмиване на препарата и на натрупаните нечистотии.
След изпирането с вода се използва изсмукваща машина – екстрактор. С нея се изсмуква почти цялото количество вода, натрупано в килима или мокета – около 80%. Така меката настилка остава просто влажна, но не мокра, и вече е необходим кратък период от време, за да изсъхне. За изсъхване на влажен килим или мокет през топло време са необходими не повече от 8 часа. За по-бързото изсъхване допринася и нанасянето на ароматизатор. Освен ароматизиране и ускоряване на изсушаването той омекотява материята на килима или мокета.
Социални мрежи